Image for EW-50-13-L-D-800 is not available
EW-50-13-L-D-800
DigiKey Part Number
612-EW-50-13-L-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-50-13-L-D-800
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
100
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)