Image for EW-50-12-T-D-600 is not available
EW-50-12-T-D-600
DigiKey Part Number
612-EW-50-12-T-D-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-50-12-T-D-600
Description
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-50-12-T-D-600 Models
Category
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Series
Length - Stack Height
0.600" (15.240mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
100
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)