Image for EW-40-14-G-D-770 is not available
EW-40-14-G-D-770
DigiKey Part Number
612-EW-40-14-G-D-770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-40-14-G-D-770
Description
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-40-14-G-D-770 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.330" (8.382mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.770" (19.558mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
80
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)