Image for EW-36-14-L-S-1000 is not available
EW-36-14-L-S-1000
DigiKey Part Number
612-EW-36-14-L-S-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-36-14-L-S-1000
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-36-14-L-S-1000 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
1.000" (25.400mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
36
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)