Image for EW-36-09-T-D-200 is not available
EW-36-09-T-D-200
DigiKey Part Number
612-EW-36-09-T-D-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-36-09-T-D-200
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
72 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
EW-36-09-T-D-200 Models
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
72
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)