Image for EW-32-14-T-D-900 is not available
EW-32-14-T-D-900
DigiKey Part Number
612-EW-32-14-T-D-900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-32-14-T-D-900
Description
CONN HDR 64POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-32-14-T-D-900 Models
Category
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Stack Height
0.900" (22.860mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
64
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)