Image for EW-30-14-S-T-400 is not available
EW-30-14-S-T-400
DigiKey Part Number
612-EW-30-14-S-T-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-30-14-S-T-400
Description
CONN HDR 90POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
90 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-30-14-S-T-400 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.700" (17.780mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
90
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
3
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)