EW-30-13-G-D-800
DigiKey Part Number
612-EW-30-13-G-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-30-13-G-D-800
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-30-13-G-D-800 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)