Image for EW-30-12-T-D-683 is not available
EW-30-12-T-D-683
DigiKey Part Number
612-EW-30-12-T-D-683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-30-12-T-D-683
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
EW-30-12-T-D-683 Models
Category
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating)
0.017" (0.432mm)
Series
Length - Stack Height
0.683" (17.348mm)
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Row Spacing
0.100" (2.54mm)