Image for EW-30-10-L-D-800-LL is not available
EW-30-10-L-D-800-LL
DigiKey Part Number
612-EW-30-10-L-D-800-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-30-10-L-D-800-LL
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-30-10-L-D-800-LL Models
Category
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
60
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)