Image for EW-26-20-F-D-642 is not available
EW-26-20-F-D-642
DigiKey Part Number
EW-26-20-F-D-642-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-26-20-F-D-642
Description
CONN HDR 52POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-26-20-F-D-642 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.158" (4.013mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.642" (16.307mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
52
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)