Image for EW-25-12-L-D-400 is not available
EW-25-12-L-D-400
DigiKey Part Number
612-EW-25-12-L-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-25-12-L-D-400
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-25-12-L-D-400 Models
Length - Post (Mating)
0.300" (7.620mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)