Image for EW-25-12-FM-Q-200 is not available
EW-25-12-FM-Q-200
DigiKey Part Number
612-EW-25-12-FM-Q-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-25-12-FM-Q-200
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.500" (12.700mm)
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)