Image for EW-22-11-T-S-500 is not available
EW-22-11-T-S-500
DigiKey Part Number
612-EW-22-11-T-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-22-11-T-S-500
Description
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-22-11-T-S-500 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
22
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)