Image for EW-20-12-H-D-412 is not available
EW-20-12-H-D-412
DigiKey Part Number
612-EW-20-12-H-D-412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-20-12-H-D-412
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.288" (7.315mm)
Length - Stack Height
0.412" (10.465mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)