Image for EW-20-12-G-S-540 is not available
EW-20-12-G-S-540
DigiKey Part Number
612-EW-20-12-G-S-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-20-12-G-S-540
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-20-12-G-S-540 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height
0.540" (13.716mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)