Image for EW-20-12-F-D-370 is not available
EW-20-12-F-D-370
DigiKey Part Number
EW-20-12-F-D-370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-20-12-F-D-370
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-20-12-F-D-370 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height
0.370" (9.400mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)