Image for EW-20-11-S-D-460 is not available
EW-20-11-S-D-460
DigiKey Part Number
612-EW-20-11-S-D-460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-20-11-S-D-460
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-20-11-S-D-460 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.140" (3.556mm)
Length - Stack Height
0.460" (11.684mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)