Image for EW-18-14-G-D-400 is not available
EW-18-14-G-D-400
DigiKey Part Number
612-EW-18-14-G-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-18-14-G-D-400
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.700" (17.780mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
36
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)