Image for EW-18-12-S-T-472 is not available
EW-18-12-S-T-472
DigiKey Part Number
612-EW-18-12-S-T-472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-18-12-S-T-472
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-18-12-S-T-472 Models
Length - Post (Mating)
0.228" (5.791mm)
Length - Stack Height
0.472" (11.989mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
54
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
3
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)