EW-18-10-S-D-365
DigiKey Part Number
612-EW-18-10-S-D-365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-18-10-S-D-365
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-18-10-S-D-365 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.135" (3.429mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.365" (9.271mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
36
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)