Image for EW-16-13-F-S-330 is not available
EW-16-13-F-S-330
DigiKey Part Number
612-EW-16-13-F-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-16-13-F-S-330
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.570" (14.478mm)
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)