Image for EW-16-13-F-D-820 is not available
EW-16-13-F-D-820
DigiKey Part Number
EW-16-13-F-D-820-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-16-13-F-D-820
Description
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-16-13-F-D-820 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.080" (2.032mm)
Length - Stack Height
0.820" (20.828mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
32
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)