Image for EW-16-11-F-D-480 is not available
EW-16-11-F-D-480
DigiKey Part Number
612-EW-16-11-F-D-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-16-11-F-D-480
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height
0.480" (12.192mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
32
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)