EW-16-10-T-S-375
DigiKey Part Number
612-EW-16-10-T-S-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-16-10-T-S-375
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-16-10-T-S-375 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.125" (3.175mm)
Length - Stack Height
0.375" (9.525mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)