Image for EW-16-10-S-S-400 is not available
EW-16-10-S-S-400
DigiKey Part Number
612-EW-16-10-S-S-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-16-10-S-S-400
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-16-10-S-S-400 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)