Image for EW-14-19-F-S-330 is not available
EW-14-19-F-S-330
DigiKey Part Number
612-EW-14-19-F-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-14-19-F-S-330
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.670" (17.018mm)
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
14
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)