Image for EW-14-19-F-S-1000 is not available
EW-14-19-F-S-1000
DigiKey Part Number
EW-14-19-F-S-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-14-19-F-S-1000
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-14-19-F-S-1000 Models
Category
Length - Stack Height
1.000" (25.400mm)
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Through Hole
Packaging
Bulk
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
14
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)