Image for EW-14-11-T-T-200 is not available
EW-14-11-T-T-200
DigiKey Part Number
612-EW-14-11-T-T-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-14-11-T-T-200
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
42
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Row Spacing
0.100" (2.54mm)