Image for EW-13-20-F-D-300 is not available
EW-13-20-F-D-300
DigiKey Part Number
612-EW-13-20-F-D-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-13-20-F-D-300
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating)
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
26
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)