Image for EW-12-20-F-S-330 is not available
EW-12-20-F-S-330
DigiKey Part Number
612-EW-12-20-F-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-12-20-F-S-330
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.470" (11.938mm)
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)