Image for EW-12-11-T-S-320 is not available
EW-12-11-T-S-320
DigiKey Part Number
612-EW-12-11-T-S-320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-12-11-T-S-320
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-12-11-T-S-320 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height
0.320" (8.128mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)