Image for EW-10-19-S-D-800 is not available
EW-10-19-S-D-800
DigiKey Part Number
612-EW-10-19-S-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-10-19-S-D-800
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-10-19-S-D-800 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)