Image for EW-10-14-L-D-945 is not available
EW-10-14-L-D-945
DigiKey Part Number
612-EW-10-14-L-D-945-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-10-14-L-D-945
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height
0.945" (24.003mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)