Image for EW-10-14-F-D-865 is not available
EW-10-14-F-D-865
DigiKey Part Number
EW-10-14-F-D-865-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-10-14-F-D-865
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-10-14-F-D-865 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height
0.865" (21.971mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)