Image for EW-10-13-F-D-772 is not available
EW-10-13-F-D-772
DigiKey Part Number
612-EW-10-13-F-D-772-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-10-13-F-D-772
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating)
0.128" (3.251mm)
Series
Length - Stack Height
0.772" (19.609mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)