Image for EW-10-10-F-S-400 is not available
EW-10-10-F-S-400
DigiKey Part Number
612-EW-10-10-F-S-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-10-10-F-S-400
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)