EW-10-09-L-D-400
DigiKey Part Number
612-EW-10-09-L-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-10-09-L-D-400
Description
CONN BRD STACK .100" 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-10-09-L-D-400 Models
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)