Image for EW-08-20-T-D-630 is not available
EW-08-20-T-D-630
DigiKey Part Number
612-EW-08-20-T-D-630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-20-T-D-630
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Series
Length - Stack Height
0.630" (16.002mm)
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)