Image for EW-08-20-F-S-800 is not available
EW-08-20-F-S-800
DigiKey Part Number
612-EW-08-20-F-S-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-20-F-S-800
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)