Image for EW-08-19-G-S-270 is not available
EW-08-19-G-S-270
DigiKey Part Number
612-EW-08-19-G-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-19-G-S-270
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.730" (18.542mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
8
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)