Image for EW-08-14-F-D-500 is not available
EW-08-14-F-D-500
DigiKey Part Number
612-EW-08-14-F-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-14-F-D-500
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.600" (15.240mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)