Image for EW-08-12-L-D-625-LL is not available
EW-08-12-L-D-625-LL
DigiKey Part Number
612-EW-08-12-L-D-625-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-12-L-D-625-LL
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Series
Length - Stack Height
0.625" (15.875mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
16
Termination
Kinked Pin, Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)