Image for EW-08-12-F-S-394 is not available
EW-08-12-F-S-394
DigiKey Part Number
EW-08-12-F-S-394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-12-F-S-394
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
EW-08-12-F-S-394 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.306" (7.772mm)
Length - Stack Height
0.394" (10.008mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)