Image for EW-08-11-T-S-510 is not available
EW-08-11-T-S-510
DigiKey Part Number
612-EW-08-11-T-S-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-11-T-S-510
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-08-11-T-S-510 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height
0.510" (12.954mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)