Image for EW-08-10-F-D-292 is not available
EW-08-10-F-D-292
DigiKey Part Number
612-EW-08-10-F-D-292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-10-F-D-292
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.208" (5.283mm)
Length - Stack Height
0.292" (7.417mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)