Image for EW-08-10-F-D-250 is not available
EW-08-10-F-D-250
DigiKey Part Number
612-EW-08-10-F-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-10-F-D-250
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.250" (6.350mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
16
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)