Image for EW-08-09-L-S-250 is not available
EW-08-09-L-S-250
DigiKey Part Number
612-EW-08-09-L-S-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-09-L-S-250
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-08-09-L-S-250 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)