Image for EW-08-09-F-S-261 is not available
EW-08-09-F-S-261
DigiKey Part Number
612-EW-08-09-F-S-261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-08-09-F-S-261
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.139" (3.531mm)
Length - Stack Height
0.261" (6.629mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)