Image for EW-07-19-F-D-450 is not available
EW-07-19-F-D-450
DigiKey Part Number
612-EW-07-19-F-D-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-07-19-F-D-450
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.550" (13.970mm)
Length - Stack Height
0.450" (11.430mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)